Мережеві роботнеги

(Журнал 'Гроші.UA' - №57(43) від 01 листопада 2007)


Розставляти мережі для нових користувачів Інтернету допомагають фахівці створення сайтів. Популярність таких "спеців" постійно зростає, але, як з'ясували "Гроші", це не завжди відбивається на їхніх зарплатах.

Вебних справ майстра

Якщо по-простому, то веб-фахівці відповідають за створення та технічну підтримку сайтів. Вони скрізь - у рекламних агентствах і дизайн-студіях, у спеціалізованих IT-компаніях і конторах, які займаються створенням ігор для мобільних телефонів. Але це зовсім не майстри на всі руки. "Часто такі співробітники вміють робити добре щось одне, а все інше - поскільки", -- зазначає керівник студії дизайну FloMaster Web Studio Андрій Волхонський.

Попит на майстрів із зав'язування веб-сайтів постійно зростає. Але, незважаючи на свою популярність, професія веб-фахівця не є високооплачуваною. І в цьому винні самі веб'и. Як зазначає фахівець рекрутингової агенції "Ай-Ті Персонал" Наталія Богачова, одна з причин невисоких зарплат у цій сфері - значна кількість студентів та молодих фахівців, які готові працювати за відносно невеликі гроші Веби без досвіду роботи, яких з'явилося дуже багато, трудяться всього за $300-400. Але не все так погано. Досвідчені "спеці" отримують у середньому $500-1000. І їхні зарплати стабільно зростають. останній рік приблизно на 10-20%. При цьому існує великий розрив між доходами веб-ів-"технарів" та веб-ів-"гуманітаріїв". Отже, спробуємо розібратися, кому за що платять.
Потрібні технарі

Найціннішими кадрами, за твердженнями рекрутерів та роботодавців, є веб-програмісти. "На ринку праці зараз спостерігається загальна нестача технічних спеціалістів, яка не оминула і сферу розробки інтернет-продуктів", - зазначає керівник відділу веб-дизайну порталу з працевлаштування Rabota.ua Олександра Абисова. За її словами, дохід веб-програмістів знаходиться в діапазон $800--1200.

Наталія Богачова називає зовсім інші цифри, стверджуючи при цьому, що зростання зарплат спостерігається нині у висококваліфікованих програмістів, які здатні більш серйозні проекти, ніж просто створення сайту. "Розробники сайтів у спеціалізованих компаніях отримують $1300-1700, більш складна робота по створенню інтернет-порталів оцінюється в $2000-2200. За створення програм для веб-вузлів платять $2500-3000", - розповідає Наталія Богачова.

До "технарів" можна віднести і адміністраторів сайтів. Вони займаються фізичним розміщенням сайту в Мережі та забезпечують його цілодобову програмну підтримку. У середньому адміністратори сайтів заробляють $500-700.

Дешеві гуманітарії

За інформаційне наповнення сайту та його зовнішній вигляд відповідає контент-менеджер (Редактор сайту). Ця людина має перетворити інформаційний безлад на струнку картину інформаційного буття. Він знаходить потрібні матеріали у Мережі, редагує їх та публікує на своєму ресурсі. Пише тексти сам чи замовляє їх журналістам. Вирішує, де який текст має бути розміщений і в якому обсязі.

За словами фахівця рекламного агентства "PRомо" Тетяни Євченко, іноді контент-редактор виконує функції PR-менеджера. А на невеликих сайтах він ж виступає і як модератор.

Як стверджує Наталія Богачова, контент-менеджерам рідко платять великі гроші навіть на найпопулярніших інтернет-ресурсах. Такий фахівець може розраховувати на зарплату від $400 до $700", - каже вона. Заробити більше мають можливість лише одиниці, яким пощастило потрапити до інтернет-проектів з великими інвестиціями - до $1000 максимум.

Існує ще один різновид веб-фахівця - модератор. Він контролює активність користувачів на інтерактивних сервісах: дошках оголошень, форумах, чатах. Відповідно до правил сайту модератор змінює або видаляє вступники повідомлення. Здебільшого модератори – молоді люди, захоплені Інтернетом. Їхні зарплати зовсім маленькі - $150-300 на місяць. Окремі особи працюють взагалі за ідею. На великому сайті чи порталі може працювати одразу кілька модераторів. У такому разі старші модератори чи керівники відділу техпідтримки отримують $400-500 на місяць.

Художники-оформлювачі

Професія веб-дизайнера знаходиться на стику трьох спеціальностей: програміста, дизайнера та психолога. Він відповідає за художню концепцію сайту – структуру та зовнішній вигляд, розробляючи його від макета до складних інтерактивних Flash-банерів. Головна вимога до такого фахівця - вміння "чіпляти" увагу відвідувачів ресурсу.

Веб-дизайнер Віталій Бурлюк нарікає на те, що дизайнеру доводиться важче всього в порівнянні з іншими веб'ами: "Ні на кого нарікати. Не догодив - і всі. Добре намалював, все класно зробив, а клієнт каже: «Ні, це не те». Доводиться наступати на горло власній пісні та переробляти". Нині розкид у зарплатах дизайнерів - від $400 до $1500. У середньому вони отримують порядку $600--700.

Сполучною ланкою між розробниками та дизайнерами є верстальник (html-кодер). За допомогою спеціальної мови розмітки гіпертексту HTML (Hyper Text Markup Language) та каскадних таблиць стилів CSS (Cascading Style Sheets) він виконує верстку сайту. "Спочатку вигадується ідея, потім розробляється дизайн і верстається шаблон. Після цього проектується ще кілька шаблонів, і за ними верстаються всі сторінки сайту", - розповідає керівник студії дизайну FloMaster Web Studio Андрій Волхонський.

Зарплати верстальників коливаються в межах $400-1500. Доходи окремих фахівців можуть досягати і понад $2000. Але стільки, як правило, отримують ті, хто працює у кількох проектах.
Дорогі менеджери

Окрім виконавців, існує ще й ідеолог сайту (порталу) – менеджер проекту. Він забезпечує втілення ідеї у життя, орієнтуючись на терміни та бюджет: складає технічне завдання для веб-команди та курирує її роботу. "Завдання проджект-менеджера - Визначити загальну концепцію ресурсу, узгодити її із замовником і зафіксувати результат документально, на випадок, якщо замовник скаже, що хотів зовсім інший сайт", - розповідає пан Волхонський.

Наталія Богачова зазначає, що розкид у зарплатах менеджерів проектів складає від $1000 до $4000 в залежності від рівня компанії та складності проекту.

Найчастіше рекламні агенції та веб-студії пропонують не тільки розробку та розміщення сайту, але і його просування у Мережі. Розкрутка веб-сайту в пошукових системах (інтернет-маркетингом) займається SEO-оптимізатор. Його завдання: вивести сайт на перші позиції за ключовим словом або фразою у пошукових системах Google, Yandex, Rambler і так далі. Домагаючись цього, оптимізатори "налаштовують" сайт відповідно до правилами пошукових систем.
По суті, SEO-фахівець - людина, яка маніпулює ключовими словами та фразами, якими люди користуються під час пошуку в Інтернеті. Зарплата штатного оптимізатора порталу - $700-1000 на місяць. Компанії, що спеціалізуються на просуванні сайтів, платять своїм SEO-майстрам $1000-1500 на місяць. І ті та інші отримують відсоток в залежності від якості просування - 5-8%. Фрілансери (яких серед оптимізаторів дуже багато) можуть заробляють і до $2500-3000 на місяць ($300 за ведення одного сайту).

Стабільне завтра

Фахівці одностайні в тому, що наступного року стрімкого стрибка у зарплатах вебів не відбудеться: максимум, що їм "світить" - збільшення в 10-15% нинішнього платні. "Швидше за все, рівень зростання зарплат залежатиме від рівня інфляції", -- вважає Олександра Абисова.

У свою чергу Наталія Богачова підкреслює: "на фоні загальної стабільності зросте попит на окремі категорії дуже "вузьких" веб-фахівців, наприклад, програмістів PHP версії 5 з гарним знанням баз даних та розумінням платформи dot.net "Їх на ринку зовсім небагато, тому зацікавлені у таких фахівцям роботодавці будуть готові платити більше за їх перекупку", - впевнена пані Богачова. Вони необхідні IT-компаніям, які займаються веб-розробками, а також веб-студіям.

"На мій погляд, найбільше будуть затребувані талановиті дизайнери та SEO-оптимізатори. Веб-фахівці - дуже перспективний напрямок на ринку праці", - резюмує Андрій Волхонський.

Приваблива пропозиція

Зарплати, які пропонують веб-фахівці, $ (вересень - жовтень 2007 року)


Спеціалізація

Мінімальне значення

Середнє значення

Медіана

Максимальне значення

Контент-редактор

300

500

500

700

HTML-верстальщик

400

600

600

1500

Web-дизайнер

400

550

600

1500

PHP (web)--розробник

700

1000

1000

1700

По даних сайту HeadHunter.COM.UA.

Чого хочуть та скільки дають

Зарплати досвідчених веб-майстрів та вимоги до них

Спеціальність

Вимоги

Зарплата, $

Веб-програміст (розробник)

NET та C#, мова запиту до баз даних - SQL. Математичний склад розуму та аналітичні здібності 800-3000

Контент-менеджер (редактор сайту)< /B>

400--1000

Модератор

і Інтернету, іноді - HTML. Грамотність, вміння та бажання спілкуватися 150--500

Веб-дизайнер

Adobe Photoshop, Adobe Illustrator та Coral Draw, вміння створювати макети за допомогою. Вміння працювати з програмним пакетом Macromedia Flash, знання технологій програмування мовою Action script та 3D MAX. Бажано вища художня освіта та досвід роботи в даній сфері не менш 2 роки. Важливі креативність, смак, почуття стилю та вміння вловити бажання замовника 400--1500

HTML-верстальник

400--2000

Менеджер веб-проекту

1000-4000

SEO-оптимізатор

базові знання програмування. Обов'язкова наявність портфоліо -- сайтів, з яким працював оптимізатор, на перших сторінках пошукових систем. 700--

За даними job-сайтів, компаній та рекрутерів.

Світлана Алексєєва
Постійна адреса статті: http://www.dengi-ua.com/index_uk.php?arg=4/1285